Regulamin studiów
Załącznik do uchwały nr 4/2021 Senatu Uczelni Collegium Intermarium z dnia 30 kwietnia 2021 r.
REGULAMIN STUDIÓW
UCZELNI
COLLEGIUM INTERMARIUM
Spis treści
- Postanowienia ogólne
- Organizacja studiów
- Przyjęcie na studia
- Prawa i obowiązki studenta
- Zaliczenie przedmiotów
- Zakończenie studiów
- Przepisy końcowe
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- Regulamin studiów na Uczelni Collegium Intermarium stosuje się do studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych prowadzonych jako jednolite studia magisterskie albo studia pierwszego i drugiego stopnia, a także do osób odbywających na Uczelni Collegium Intermarium studia w ramach programów wymiany studentów.
- Organizacja studiów oraz związane z nimi prawa i obowiązki studentów mogą zostać określone na mocy porozumień zawartych z innymi podmiotami.
§ 2
Użyte w niniejszym regulaminie zwroty oznaczają:
- Uczelnia – Uczelnia Collegium Intermarium,
- Rektor – Rektor uczelni Collegium Intermarium,
- Ustawa – ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz.1668 z późn. zm.),
- Statut – Statut Uczelni Collegium Intermarium,
- Regulamin – Regulamin Uczelni Collegium Intermarium,
- punkty ECTS (Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów – ang. European Credit Transfer and Accumulation System) – punkty służące do zaliczania przedmiotu, stanowiące miarę średniego nakładu pracy studenta niezbędnego do uzyskania efektów uczenia się,
- sylabus przedmiotu – opis programu nauki poszczególnych przedmiotów,
- program studiów – dokument zawierający opis efektów uczenia się o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, opis procesu prowadzącego do uzyskania efektów uczenia się oraz liczbę przypisanych do zajęć punktów ECTS,
- plan studiów – harmonogram realizacji programu studiów w poszczególnych semestrach i latach cyklu kształcenia,
- efekty uczenia się – wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne nabyte w procesie uczenia się.
§ 3
- Studia prowadzi Uczelnia.
- Studia w Uczelni są odpłatne.
- Językiem wykładowym w Uczelni jest język polski.
- Za zgodą Rektora mogą być prowadzone w Uczelni kierunki studiów lub wybrane zajęcia, egzaminy i zaliczenia w innym języku niż język polski.
- Wysokość opłat za usługi edukacyjne i zasady ich pobierania określa Prezydent po zasięgnięciu opinii samorządu studentów. Niezajęcie stanowiska przez samorząd w terminie 30 dni uważa się za wyrażenie zgody.
- Warunki pobierania opłat związanych z odbywaniem studiów oraz opłat za usługi edukacyjne, a także wysokość tych opłat, określa umowa między uczelnią a studentem lub osobą przyjętą na studia, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
- Wzór umowy, o której mowa w ust. 6, określa Prezydent.
- Wzór umowy jest dostępny na stronie internetowej Uczelni.
§ 4
- Rektor jest przełożonym studentów.
- Rektor kieruje działalnością dydaktyczną i naukowo-badawczą Uczelni.
- Od decyzji administracyjnych wydanych w indywidualnej sprawie studenta w pierwszej instancji przysługuje prawo wystąpienia do Rektora z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
- Od pozostałych rozstrzygnięć przysługuje odwołanie do rektora wniesione w terminie 14 dni od doręczenia rozstrzygnięcia lub jego ogłoszenia. W przypadku, gdy rozstrzygnięcie podejmuje Rektor jest ono ostateczne.
§ 5
- Jednostką organizacyjną Uczelni jest wydział.
- Wydziałem kieruje dziekan.
- Dziekan jest przełożonym studentów wydziału.
- Na wydziale mogą być powołani Prodziekani, w tym prodziekan do spraw studenckich.
II. ORGANIZACJA STUDIÓW
§ 5
- Rok akademicki trwa od dnia 1 października do dnia 30 września i dzieli się na dwa semestry.
- Rektor może ustanowić w ciągu roku akademickiego dodatkowe dni lub godziny wolne od zajęć dydaktycznych, które to podawane są do publicznej wiadomości na stronie internetowej Uczelni.
- Rektor w porozumieniu z właściwym organem samorządu studentów co najmniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku akademickiego, określa organizację kolejnego roku akademickiego.
§ 6
- Zajęcia dydaktyczne na Uczelni są zamknięte, chyba że Rektor zdecyduje inaczej.
- Zajęcia dydaktyczne mogą być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w wymiarze dopuszczalnym obowiązującymi przepisami prawa.
§ 7
- Studia realizowane są na podstawie programu studiów.
- Programy studiów ustalane są przez Senat.
- Plan studiów stanowi załącznik do uchwały Senatu ustalającej program studiów.
- Ustalenie programu studiów wymaga zasięgnięcia opinii samorządu studenckiego.
- W sytuacji bezskutecznego upływu dwóch tygodni od dnia przedłożenia programu studiów, wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony.
- Regulacje zawarte w ust. 4 i 5 nie dotyczą pierwszego programu studiów, który zostanie ustalony przez Senat przed ukonstytuowaniem się samorządu studenckiego.
§ 8
- Uczelnia stwarza osobom niepełnosprawnym warunki do pełnego udziału w:
a) procesie przyjmowania na uczelnię w celu odbywania kształcenia,
b) kształceniu,
c) prowadzeniu działalności naukowej.
2. Organy uczelni zmierzają do zapewnienia równych szans realizacji kształcenia na studiach przez osoby niepełnosprawne uwzględniając stopień i charakter niepełnosprawności oraz specyfikę danego kierunku studiów.
3. Studentom niepełnosprawnym, którym niepełnosprawność ogranicza możliwość pełnego uczestnictwa w zajęciach i przystąpienia do zaliczeń oraz egzaminów w trybie ogólnie obowiązującym, przysługuje prawo do składania wniosków o zastosowanie alternatywnych metod umożliwiających studiowanie, w tym także składanie egzaminów i uzyskiwanie zaliczeń w formie dostosowanej do ich możliwości.
4. Dostosowanie formy uczestnictwa w zajęciach, uzyskiwania zaliczeń i składania egzaminów nie prowadzi do zmniejszania wymagań merytorycznych w stosunku do osoby niepełnosprawnej.
5. Wniosek o zastosowanie rozwiązań alternatywnych musi być zaopiniowany przez Rektora i złożony do właściwego dziekana.
6. Szczegółowe zasady wprowadzania i zastosowania rozwiązań alternatywnych wobec studiujących osób niepełnosprawnych określa Rektor.
III. PRZYJĘCIE NA STUDIA
§ 9
- Przyjęcie w poczet studentów następuję z chwilą złożenia ślubowania. Tekst ślubowania określa statut.
- Rekrutację na studia przeprowadza komisja rekrutacyjna, powołana przez Rektora. Zasady rekrutacji na studia określone są w przepisach odrębnych.
- Odmowa przyjęcia na studia następuje w drodze decyzji wydanej przez komisję rekrutacyjną.
- Od decyzji, o której mowa w ust. 4, przysługuje odwołanie do Rektora, składane w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Decyzja Rektora jest ostateczna.
§ 10
- Student innej szkoły wyższej, w tym również zagranicznej, po ukończeniu pierwszego roku studiów może ubiegać się o przyjęcie w poczet studentów Uczelni.
- Rozstrzygnięcie w sprawie przyjęcia studenta przenoszącego się z innej szkoły wyższej podejmuje dziekan.
- Decyzję w sprawie przyjęcia studenta będącego cudzoziemcem, na wniosek dziekana, podejmuje rektor.
- Studentowi przenoszącemu zajęcia zaliczone w innym wydziale uczelni macierzystej lub w innej uczelni, w tym zagranicznej, przypisuje się taką samą liczbę punktów ECTS, jaka jest przypisana efektom uczenia się, uzyskiwanym w ramach programu studiów dla zajęć na danym kierunku studiów Uczelni, na który przenosi się student.
- Warunkiem przeniesienia zajęć zaliczonych w innej jednostce organizacyjnej uczelni macierzystej albo poza uczelnią macierzystą, w tym w uczelni zagranicznej, w miejsce punktów przypisanych zajęciom określonym w planie studiów jest stwierdzenie zbieżności uzyskanych efektów uczenia się. Rozstrzygnięcie w tej sprawie podejmuje dziekan, a w przypadku studentów cudzoziemców decyzję administracyjną podejmuje rektor, po zasięgnięciu opinii dziekana.
- Stwierdzając różnice pomiędzy efektami uczenia się osiągniętymi podczas realizacji dotychczas obowiązującego studenta programu studiów, a efektami uczenia się określonymi dla kierunku, profilu i poziomu studiów, na którym student będzie kontynuował kształcenie, dziekan określa warunki, termin i sposób uzupełnienia różnic programowych.
- Dziekan ustala wykaz zajęć równoważnych realizowanych w uczelni, z której przenosi się student wraz z określeniem liczby punktów ECTS przyznanej tym zajęciom.
- Student przyjęty na Uczelnie w drodze przeniesienia z innej uczelni składa ślubowanie na piśmie w terminie 14 dni od daty odebrania decyzji administracyjnej o przyjęciu w przypadku cudzoziemców, w pozostałych przypadkach od daty otrzymania rozstrzygnięcia o przyjęciu.
§ 11
- Student Uczelni może wnioskować o przeniesienie do innej uczelni lub na inny kierunek studiów prowadzony w ramach Uczelni.
- Student studiów niestacjonarnych może ubiegać się o zmianę formy studiów na stacjonarną.
- Decyzję w sprawie zmiany formy studiów podejmuje dziekan.
- Student, który zamierza przenieść się do innej uczelni zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia o tym fakcie dziekana jednostki macierzystej.
- Po uzyskaniu pozytywnej decyzji o przyjęciu z uczelni, do której nastąpiło przeniesienie, student jest zobowiązany do niezwłocznego:
1) złożenia pisemnej rezygnacji ze studiów na Uczelni,
2) przedłożenia wypełnionej karty obiegowej,
3) zwrócenia legitymacji studenckiej.
- Przekazanie dokumentacji studenta dotyczącej przebiegu studiów do innej Uczelni może nastąpić jedynie po wypełnieniu przez studenta zobowiązań wskazanych w ust. 3.
§ 12
- Wpis na listę studentów oraz wydanie legitymacji studenckiej następują po złożeniu przez studenta ślubowania. W przypadku studentów, o których mowa w § 10 wpis na listę studentów oraz wydanie legitymacji studenckiej następuje odpowiednio na podstawie decyzji rektora lub dziekana.
- Legitymacja studencka podlega zwrotowi z chwilą ukończenia studiów jednolitych magisterskich oraz studiów drugiego stopnia.
- Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia ma prawo zachować legitymację studencką do 31 października roku, w którym ukończyła studia.
- Osoba skreślona z listy studentów z innych przyczyn niż wymienione w ustępie 2 i 3 oraz w § 11 ust. 5 jest zobowiązana do niezwłocznego zwrotu legitymacji studenckiej.
- Uczelnia wydaje indeks na wniosek studenta.
- Koszty wydania legitymacji oraz indeksu określają przepisy odrębne.
IV. PRAWA I OBOWIĄZKI STUDENTA
§ 13
- Poza prawami określonymi w Ustawie, student, na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie lub innych przepisach wewnętrznych uczelni, ma prawo do:
- poszanowania godności osobistej ze strony każdego członka wspólnoty akademickiej,
- zdobywania wiedzy oraz rozwijania własnych zainteresowań naukowych,
- podejmowaniu stażu lub praktyki zawodowej,
- korzystania ze zbiorów systemu biblioteczno-informacyjnego Uczelni, którego podstawę stanowi Biblioteka Naukowa,
- zapoznania się z informacjami będącymi podstawą rozliczania jego etapu studiów,
- zapoznania się z ustnym lub pisemnym uzasadnieniem oceny wystawionej przez nauczyciela akademickiego,
- wglądu do swojej teczki akt osobowych,
- wglądu do aktów prawnych dotyczących praw i obowiązków studentów,
- przeszkolenia przez samorząd studencki w zakresie praw i obowiązków studenta,
- decydowania, współdecydowania lub opiniowania we wszystkich sprawach dotyczących studentów, w zakresie określonym obowiązującymi przepisami,
- zgłaszania do władz uczelni, za pośrednictwem organów samorządu studenckiego, postulatów dotyczących programów kształcenia i ich realizacji oraz innych spraw ważnych dla przebiegu studiów i spraw bytowych studentów,
- wnioskowania o dopuszczenie do egzaminu komisyjnego przy udziale obserwatora, będącego przedstawicielem samorządu studentów,
- zrzeszania się w już istniejących organizacjach studenckich i zakładania nowych na zasadach określonych w przepisach odrębnych,
- przeszkolenia w zakresie praw i obowiązków studenta.
2. Studentce w ciąży i studentowi będącemu rodzicem nie można odmówić zgody na:
- 1) odbywanie studiów na określonym kierunku i poziomie według indywidualnej organizacji studiów do czasu ich ukończenia – w przypadku studiów stacjonarnych,
- urlop od zajęć oraz urlop od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji
uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów.
- Student będący rodzicem składa wniosek o urlop od zajęć oraz urlop od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów, w okresie pierwszego roku od dnia urodzenia dziecka.
- Urlopu, o którym mowa powyżej, dla:
- studenta będącego rodzicem udziela się na okres do jednego roku
– z tym, że jeżeli koniec urlopu przypada w trakcie semestru, urlop może być przedłużony do końca tego semestru.
5. W przypadku wystąpienia ważnych przyczyn Rektor może wyrazić zgodę na przedłużenie urlopów, o których mowa w niniejszym paragrafie.
§ 14
- Student na pisemny wniosek może otrzymać urlop od zajęć:
- w przypadku długotrwałej choroby lub niepełnosprawności (urlop zdrowotny),
- w przypadku ważnych okoliczności losowych (urlop okolicznościowy),
- naukowy, przeznaczony na odbycie innych studiów, studiów w innej uczelni lub prowadzenie badań naukowych (urlop naukowy).
- Rozstrzygnięcie o udzieleniu urlopu od zajęć wydaje dziekan.
- Urlop naukowy przeznaczony na odbycie innych studiów, może uzyskać student po zaliczeniu co najmniej pierwszego roku studiów w przypadku studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich i pierwszego semestru w przypadku studiów II stopnia na okres nie dłuższy niż jeden rok akademicki.
- W okresie urlopu student zachowuje prawa studenta, poza prawem do świadczeń z funduszu stypendialnego, określonych odrębnymi przepisami.
- W przypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy efektami uczenia się osiągniętymi podczas realizacji dotychczas obowiązującego studenta programu studiów, a efektami uczenia się określonymi dla cyklu kształcenia, na którym student będzie kontynuował kształcenie po zakończeniu urlopu, dziekan określa przedmioty uzupełniające, których realizacja umożliwi studentowi osiągnięcie określonych efektów uczenia się i zaliczenie odpowiedniego etapu studiów.
- Termin uzupełniających zaliczeń ustala dziekan.
§ 15
Do podstawowych obowiązków studenta należy w szczególności:
- postępowanie zgodne z treścią ślubowania oraz z niniejszym Regulaminem, a także poszanowanie innych praw i tradycji Uczelni oraz postępowanie zgodnie z dobrymi obyczajami,
- poszanowania idei dobra wspólnego, patriotyzmu i otwartość na współpracę z innymi narodami oraz uznanie dziedzictwa chrześcijańskiego jako fundamentu kultury europejskiej,
- poszanowanie godności wszystkich członków społeczności akademickiej,
- dbałość o dobre imię Uczelni,
- zdobywania wiedzy i umiejętności oraz rozwijania zainteresowań poprzez korzystanie z pełnej oferty edukacyjnej Uczelni,
- usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach i egzaminach,
- zaliczenie praktyk zawodowych,
- terminowego wnoszenia opłat za realizację odpłatnych usług edukacyjnych,
- wypełnienia anonimowej ankiety dotyczącej sposobu, formy i jakości każdych zajęć, których był uczestnikiem.
§ 16
- Za postępowanie uchybiające godności studenta oraz za naruszenie przepisów obowiązujących w Uczelni student ponosi odpowiedzialność przed komisją dyscyplinarną i odwoławczą komisją dyscyplinarną.
- W skład każdej z komisji, o których mowa w ust. 1, wchodzą:
- powołany przez Rektora przewodniczący, którym jest zawsze nauczyciel akademicki,
- dwaj przedstawiciele nauczycieli akademickich, powołani przez Rektora,
- dwaj przedstawiciele studentów, powołani przez Rektora spośród osób wskazanych przez samorząd studencki.
- Postępowanie dyscyplinarne wszczyna komisja dyscyplinarna na wniosek rzecznika dyscyplinarnego do spraw studentów.
- Rzecznik dyscyplinarny do spraw studentów jest powoływany przez Rektora spośród nauczycieli akademickich Uczelni.
- Kadencja Rzecznika dyscyplinarnego do spraw studentów trwa 4 lata i rozpoczyna się 1 stycznia roku następującego po roku, w którym rozpoczęła się kadencja Rektora.
- Rektor powołuje co najmniej dwóch rzeczników dyscyplinarnych do spraw studentów.
- Rzecznik dyscyplinarny do spraw studentów na polecenie Rektora przeprowadza postępowanie wyjaśniające, a następnie informuje Rektora o dokonanych ustaleniach.
- Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny do spraw studentów umarza postępowanie lub kieruje do komisji dyscyplinarnej wniosek o ukaranie. Rzecznik dyscyplinarny może również złożyć Rektorowi wniosek o wymierzenie kary upomnienia.
- Komisje, o których mowa w ust. 1, powoływane są na czteroletnie kadencje. Kadencja rozpoczyna z początkiem kadencji Senatu.
- Postępowanie przed komisjami, o których mowa w ust. 1, przeprowadzane jest z zachowaniem zasad i trybu określonego w Ustawie oraz Statucie.
- Karami dyscyplinarnymi są:
- upomnienie
- nagana
- nagana z ostrzeżeniem
- zawieszenie w określonych prawach studenta na okres do 1 roku,
- wydalenie z Uczelni.
§ 17
- Prawa i obowiązki studenta wygasają z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów.
- Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku, w którym ukończyła te studia, poza prawem do świadczeń z funduszu stypendialnego, określonych odrębnymi przepisami.
- Student posiada prawo do wznowienia studiów, przy czym, prawo to wygasa po upływie 5 lat od dnia pierwszego skreślenia z listy studentów danego kierunku studiów.
V. ZALICZENIE PRZEDMIOTÓW
§ 18
- Okresem zaliczeniowym jest semestr i rok akademicki.
- Termin sesji egzaminacyjnych oraz ich organizacje ustala Rektor w porozumieniu z dziekanem oraz organami samorządu studentów.
- Student ma obowiązek przystąpić do wszystkich zaliczeń i egzaminów w terminach ustalonych przez prowadzących poszczególne zajęcia.
- W uzasadnionych przypadkach, student za zgodą Dziekana może przystąpić w trybie indywidualnym do zaliczenia lub egzaminu przed lub po terminie sesji egzaminacyjnej.
- W przypadku zajęć, w ramach których odbywają się ćwiczenia, warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uprzednie zaliczenie ćwiczeń.
- Zaliczenie lub egzamin odbywa się w terminie pierwszym i poprawkowym. Dopuszczalna jest organizacja egzaminów i zaliczeń w terminie zerowym dla osób i na zasadach określonych przez egzaminatora.
- Szczegółowe warunki uzyskania zaliczenia zajęć określa sylabus przedmiotu.
- Nieobecność lub nieprzystąpienie studenta do zaliczenia lub egzaminu w pierwszym terminie lub w terminie poprawkowym powoduje wpisanie w dokumentacji przebiegu studiów oceny niedostatecznej, chyba że student usprawiedliwi nieobecność.
- Wniosek o usprawiedliwienie nieobecności wraz z dokumentem potwierdzającym przyczynę nieobecności student wnosi do Rektora Uczelni najpóźniej w ciągu 3 dni po terminie, w którym ustała przyczyna nieobecności. Decyzję w tej sprawie niezwłocznie podejmuje rektor.
- Wyniki zaliczenia lub egzaminu są ogłaszane studentom najpóźniej w terminie 14 dni, licząc od dnia, w którym odbywało się zaliczenie lub egzamin.
- W ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia wyników zaliczenia lub egzaminu odbywającego się w formie pisemnej egzaminator, na wniosek studenta, udostępnia mu do wglądu ocenioną pracę. Zasadę tę stosuje się również do innych prac podlegających ocenie w trakcie studiów.
§ 19
Stwierdzenie przez egzaminatora niesamodzielności pracy studenta, plagiatu pracy lub naruszenie obowiązujących zasad przeprowadzania zaliczenia lub egzaminu skutkuje otrzymaniem przez studenta oceny niedostatecznej z zaliczenia lub egzaminu.
§ 20
- Przy zaliczeniach i egzaminach stosuje się następującą skalę ocen:
- bardzo dobry – 5.0,
- dobry plus – 4.5,
- dobry – 4.0,
- dostateczny plus – 3.5,
- dostateczny – 3.0,
- niedostateczny – 2.0.
- W przypadku zaliczania praktyk zawodowych lub zajęć dydaktycznych, których obowiązek realizacji nie wynika z programu studiów, stosuje się zapis: zaliczony lub niezaliczony.
- Do średniej ocen wlicza się wszystkie oceny uzyskane przez studenta w toku studiów.
§ 21
- Student, zgłaszający uzasadnione zastrzeżenia co do bezstronności, formy, trybu bądź przebiegu zaliczenia lub egzaminu, może wnioskować o zarządzenie egzaminu komisyjnego, który powinien odbyć się w terminie nie krótszym niż 5 dni i nie dłuższym niż 14 dni od daty rozpatrzenia wniosku.
- Wniosek o jakim mowa w ust. 1, student składa w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyników zaliczenia lub egzaminu.
- Egzamin komisyjny odbywa się w formie ustnej przed komisją powołaną przez dziekana, chyba że specyfika zajęć wymaga złożenia egzaminu w formie pisemnej.
- Dziekan wyznacza komisję egzaminacyjną, w skład której wchodzą: wyznaczona przez niego osoba jako przewodniczący oraz nauczyciel akademicki będący specjalistą w zakresie problematyki, której dotyczy egzamin.
- Podczas egzaminu komisyjnego obserwatorem jest osoba wyznaczona przez samorząd studencki.
- W razie negatywnego wyniku egzaminu komisyjnego studentowi nie przysługuje prawo do powtarzania tych zajęć. W takim przypadku rektor podejmuje decyzję o powtórzeniu semestru lub roku akademickiego albo skreśleniu z listy studentów.
§ 22
- Student jest zobowiązany odbyć studencką praktykę zawodową w wymiarze i na zasadach określonych w programie studiów.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek studenta, dziekan może zaliczyć praktykę na podstawie udokumentowanych przez studenta doświadczeń zawodowych lub prowadzonej działalności, jeżeli w ich wyniku osiągnięte zostały efekty uczenia się założone dla praktyki przewidzianej w programie studiów.
- Student, który z uzasadnionych przyczyn nie odbył praktyki w terminie przewidzianym programem studiów, może otrzymać zezwolenie dziekana na jej odbycie w innym terminie, jednak nie później niż w ostatnim semestrze studiów.
- W stosunku do studenta, który nie zaliczył w danym roku praktyki przewidzianej programem studiów, dziekan wydaje rozstrzygnięcie w przedmiocie skreślenia studenta z listy studentów.
§ 23
- Punkty ECTS są przypisywane wszystkim zajęciom wynikającym z programu studiów.
- Liczba punktów ECTS przyporządkowanych poszczególnym zajęciom odzwierciedla nakład pracy studenta wymagany do osiągnięcia efektów uczenia się. Nakład pracy obejmuje zarówno pracę studenta w czasie zajęć zorganizowanych w Uczelni, jak i jego pracę własną.
- Liczbę punktów ECTS wymaganych do zaliczenia semestru i roku akademickiego określa program studiów obowiązujący dla danego kierunku studiów.
- W przypadku, gdy student nie zaliczył w danym roku akademickim wszystkich zajęć objętych programem studiów i uzyskał zgodę rektora na powtarzanie zajęć, może on kontynuować, za zgodą rektora, naukę na wyższym roku akademickim z deficytem punktowym wynikającym z liczby punktów przypisanych do zajęć, które student zobowiązany jest powtórzyć. Deficyt ten student zobowiązany jest uzupełnić w terminie wyznaczonym przez rektora.
§ 24
- Przeniesienie lub uznanie punktów ECTS uzyskanych w szczególności w uczelniach zagranicznych lub w Uczelni podczas studiów na innym kierunku, możliwe jest na wniosek studenta kierowany do dziekana.
- Wniosek o przeniesienie punktów ECTS uzyskanych innych uczelniach, musi zawierać dokumentację przebiegu studiów.
- Warunkiem przeniesienia lub uznania punktów ECTS, o które student występuje, jest stwierdzenie zbieżności uzyskanych efektów uczenia się z efektami uczenia się określonych dla odpowiedniego programu studiów prowadzonego w Uczelni.
§ 25
- Student, który nie uzyskał zaliczenia z zajęć lub pozytywnej oceny z egzaminu w wyznaczonym terminie, może zostać skreślony z listy studentów. Skreślenia dokonuje Rektor.
- Na wniosek studenta, Rektor może zezwolić na powtórzenie semestru albo roku akademickiego
VI. ZAKOŃCZENIE STUDIÓW
§ 26
1. Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania dyplomu ukończenia studiów jest:
- 1) uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie studiów, którym przypisano co najmniej:
- 180 punktów ECTS – w przypadku studiów pierwszego stopnia,
- 90 punktów ECTS – w przypadku studiów drugiego stopnia,
- złożenie egzaminu dyplomowego,
- pozytywna ocena pracy dyplomowej – w przypadku studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.
- 4. Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem zagadnienia naukowego, artystycznego lub praktycznego albo dokonaniem technicznym lub artystycznym, prezentującym ogólną wiedzę i umiejętności studenta związane ze studiami na danym kierunku, poziomie i profilu oraz umiejętności samodzielnego analizowania i wnioskowania.
- Pracę dyplomowa w formie pisemnej, uczelnia sprawdza przed egzaminem dyplomowym z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, o którym mowa w art. 351 ust. 1 Ustawy.
- Recenzje pracy dyplomowej są jawne.
- Przepisu ust. 4 nie stosuje się w przypadku pracy dyplomowej, której przedmiot jest objęty tajemnicą prawnie chronioną.
- Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego.
§ 27
- Skreślenia studenta z listy studentów dokonuje się w przypadku:
1) niepodjęcia studiów, tj. niepotwierdzenia na piśmie faktu złożenia ślubowania w przeciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia roku akademickiego,
2) pisemnej rezygnacji ze studiów,
3) niezłożenia w terminie pracy dyplomowej lub niezdania egzaminu dyplomowego,
4) ukarania karą dyscyplinarną wydalenia z uczelni.
- Studenta można skreślić z listy studentów w przypadku:
- stwierdzenia braku udziału w obowiązkowych zajęciach, zgodnie z wymaganiami zawartymi w sylabusie,
- stwierdzenia braku postępów w nauce, a w szczególności:
a) więcej niż jednokrotnego niezaliczenia danego etapu studiów lub zajęć,
b) nieuzyskania przez studenta minimalnej liczby punktów ECTS,
- nieuzyskania zaliczenia roku studiów w określonym terminie,
- niewniesienia opłat związanych z odbywaniem odpłatnych zajęć dydaktycznych.
- Skreślenie z listy studentów następuje w drodze decyzji, od której przysługuje wniosek do Rektora o ponowne rozpatrzenie sprawy.
§ 28
- Student, który został skreślony z listy studentów, może wznowić studia za zgodą dziekana nie wcześniej niż w następnym roku akademickim.
- Student, który został skreślony z listy studentów, może wznowić studia za zgodą dziekana w okresie nie dłuższym niż 5 lat od daty skreślenia na danym kierunku studiów.
- Ponowne przyjęcie na studia osoby, która została skreślona z listy studentów na pierwszym roku studiów, następuje na ogólnych zasadach obowiązujących przy rekrutacji na studia.
- Wznowienie studiów nie jest dopuszczalne w stosunku do osoby, która została skreślona z uwagi na dopuszczenie się deliktu dyscyplinarnego.
- Wnioski o wznowienie studiów powinny być złożone przed rozpoczęciem roku akademickiego, w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od zakończenia poprawkowej sesji egzaminacyjnej semestru letniego.
- Student ma prawo do jednokrotnego wznowienia studiów na danym kierunku i poziomie studiów.
- Student, który wznawia studia składa ślubowanie w terminie 14 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia o wznowieniu studiów.
VII. PRZEPISY KOŃCOWE
§ 29
Regulamin studiów wchodzi w życie z dniem 1 października 2021 roku.